foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Apologet

Апологет : православний апологетичний сайт

Як стало відомо з компетентних джерел, керівнику РПЦ — Московському Патріархові Алексію II (Рідегеру), конче закортіло побувати в Україні ще раз. За деякою інформацією, вже після Великодня, 24-25 квітня цього року він може з\'явитися в Ялті. Формальною підставою відрядження на Кримський півострів цього спритного духовного загарбника є якась із пальця висмоктана та спеціально вигадана науково-практична конференція, що матиме назву "Стопами Андрія Первозванного". Можна було б і не надавати великого значення цьому приїзду, якщо б він не збігся (зрозуміло, не випадково) з підготовкою візитів в Україну справді званих гостей: Константинопольського Патріарха Варфоломія І (запрошений на травень) і Папи Римського Івана Павла II (очікується 23-27 червня). Важливо, що Патріарх Алексій II з\'явиться в Криму, коли ще не вгамувалися пристрасті конфлікту між тамтешньою єпархією УПЦ Московського Патріархату та кримськими татарами у зв\'язку зі встановленням, а потім зруйнуванням поклонних хрестів.

Окрім формального приводу – виступити на конференціі (особливою любов\'ю до наукових заходів Алексій Рідегер ніколи не відзначався), експерти говорять про низку справжніх причин, які покликали керівника релігійного концерну "Московська Патріархія" до кримських берегів. Насамперед, як стверджується, ця поїздка запланована в піку Вселенському Патріарху Варфоломею І, аби хоч таким чином "застовпити" своє право впливу на Україну та одночасно на місці ознайомитися з ситуацією, настроями віруючих. Крім того, Московській патріархії не дуже подобається відбудовувати за власні кошти Олександро-Невський кафедральний собор у Сімферополі. Батюшки сподіваються, що місцева влада, побачивши московську "святиньку" – Святійшого Патріарха, так розчулиться, що в запалі релігійного екстазу миттю перекладе всі будівельні витрати на плечі платників податків – громадян України. Існує ще й третій привід приїзду керівника Російської Православної Церкви в Україну, про який говорять у колах, наближених до релігії. Кажуть, що Московський Патріарх одночасно вивчатиме ситуацію на місці перед утворенням Кримської митрополії у статусі екзархату. Про це вже давно б\'ють чолом у Москві активісти цієї церкви. На практиці реалізація цього плану означатиме те, що Кримська митрополія підпорядковуватиметься напряму Московському Патріарху, поза спиною київського намісника – митрополита УПЦ МП Володимира (Сабодана). Видно, що в Криму декому обридає нещира гра УПЦ МП в "незалежність від Москви та тільки формальне визнання патріарха". Вони, судячи з усього, свій реальний стан прагнуть закріпити й на офіційному рівні.

Як відгукнуться на цей приїзд незваного гостя представники інших українських православних конфесій – УПЦ КП і УАПЦ, — а також українська влада, поки не відомо. Владики та чиновники мовчать. Попри це, ситуація з релігійними візитами в Україну починає нагадувати історію із займанщиною (хто перший приїде, того і буде земля), а церковні діячі біжать до нас просто наввипередки. Головне, щоб гості не забували, що в українській релігійній хаті таки є і господарі. Бо здається, що Патріарх Алексій забув 1990 рік, коли був у Києві, а народ вітав його гаслом: "Геть московського попа!". Загалом, Святійшому не щастить із приїздами в Україну. Після останнього перебування в Одесі від нього відвернувся Вселенський Патріарх Варфоломій, і тепер православна Москва змушена називати "першого серед рівних" не інакше як "схизматиком", "стамбульським Патріархом". А що ще може статися після кримського візиту, ми зможемо побачити на власні очі вже найближчим часом.

Юрій ДОРОШЕНКО,
газета "Україна молода",
8 березня 2001 року

НОВИЙ ЗАВІТ і ПСАЛТИР (аудіоформат)

МЕЧ ДУХОВНИЙ

Меч духовний №2