foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Apologet

Апологет : православний апологетичний сайт

Преосвященним архипастирям, боголюбивим пастирям, чесному чернецтву і всім вірним Українського Екзархату
 
Смерті святкуємо умертвіння...
іншого, вічного життя початок…
(7 пісня Пасхального канону)
 
Дорогі браття і сестри!
Христос воскрес!
 
Настав радісний день Воскресіння Христового, прийшла Пасха і наповнила наші серця радістю й невимовною втіхою. Пасхальні відправи знову наповнюють наші серця почуттям живої радості у Воскреслому Христі. Духовними очима віри ми бачимо Воскреслого Господа, як бачили Його апостоли, коли вони лицем до лиця розмовляли з Ним після Воскресіння.
Преподобний Симеон, Новий Богослов, говорить: “У Воскресіння Христове вірують дуже й дуже багато, але мало таких, які чисто бачили б його; а ті, які не бачать так Воскресіння Христового, не можуть поклонятися Ісусу Христу як Господу. Священна пісня, яку ми часто маємо на своїх устах, говорить: “Воскресіння Христове (не “вірувавши”, а що?) бачивши, поклонімся Святому Господу Ісусу, єдиному безгрішному...” Як же це Святий Дух зворушує нас співати: “Воскресіння Христове бачивши”, тобто що ми бачили Воскресіння Христове, коли ми не бачили його, бо Христос воскрес понад тисячу років тому, та й тоді ніхто не бачив, як Він воскрес. Цими словами церковна пісня заповіла нам проголошувати цілковиту істину, нагадуючи нам про те Воскресіння Христове, яке буває в кожному з нас – вірних, і буває світлоносне, вражаючи променями Його нетлінного Божества”.
Євангеліє нікому не нав`язує переконань, і Христос ніколи не чинив насильства над людською душею. Віра у Воскресіння Христове має бути вільною і щирою. Євангеліє подає свідчення про Воскресіння Господа. В одних ці свідчення діють на розум, інші сприймають істини віри серцем і совістю. Коли таким чином виникає віра у Воскресіння Христове, тоді вона стоїть на міцній основі. Серце й совість відкривають хрис­тиянину прямі й вірні дороги, що ведуть до Бога.
Вся наша віра утверджена на Воскресінні Ісуса Христа. Святі отці й учителі Церкви за всіх часів учили, що правдива радість приходить тільки в духовно оновлену душу людини і дарується християнинові Воскресінням Христовим. Наша участь у Воскресінні Христовому вияв­ляється у воскресінні душі, тобто в очищенні від гріхів і в творенні добрих діл. Тому апостол Павло в посланні до Корінф’ян пише: “Пасха наша – Христос, за нас у жертву принесений. Тому святкуймо не зі старою закваскою, не із закваскою злоби та лукавства, а з опрісноками чистоти й істини” (1 Кор. 5, 7–8). Якщо ми не позбулися ворожнечі, лукав­ства, злоби, заздрості, гніву, плотських пристрастей і всього того, що становить гріховну закваску, то в такому випадку навряд чи ми сприй­мемо справжню радість Воскресіння.
Перед Пасхою Христовою Церква призначила Великий піст, щоб християни очищали свої душі, зміцнювались у добрих ділах, тим самим готуючи себе до прийняття Воскресіння Христового. Препо­добний Симеон, Новий Богослов, у слові на Святу Пасху сказав так:
“Подякуймо Христу Господу, бо Він сподобив нас перепливти море посту і привів нас в радості до пристані Воскресіння. Дякуймо всі: і ті, які провели час посту в подвигах чеснот з щирістю і теплим бажанням, і ті, які виявилися не такими мужніми і були малодушні в подвигах внаслідок душевного розтління. Бо Він дає і щирим подвижникам він­ки й нагороди, навіть значно більші, ніж їм належить. Він же знову як Милостивий і Чоловіколюбний виявляє поблажливість і до немічних, оскільки дивиться більше на прагнення й намір наших душ, ніж на тілесні труди”.
Воскресіння Христове є наше власне воскресіння. Якщо ми бажає­мо, щоб наше серце завжди горіло вірою у Воскреслого Господа, якщо ми всією істотою своєю хочемо постійно перебувати у великодній радості, зміцнюймо свою волю в постійному подвигу само­примусу до добра.
Наша віра зміцнює нас, щоб нести земний подвиг. Вона спонукає нас, як і раніше, щиро працювати на славу Божу і на благо нашої країни. В наш неспокійний ядерний вік православна Церква закликає всіх християн зробити все можливе, щоб уряди ядерних держав прий­няли програму знищення ядерної зброї до 2000 року, коли Церква Христова буде урочисто святкувати велику дату пришестя на землю Сина Божого, Господа нашого Ісуса Христа. В Міжнародний рік миру всі християнські Церкви повинні посилити свої молитви й дії для збереження священного дару життя на землі.
У ці пасхальні дні сердечно поздоровляю вас, дорогі браття й сестри, з великим святом Святої Пасхи. Будуючи мир Христів у душі, в родині й суспільстві, зростаймо в любові, у виконанні заповідей Бо­жих, щоб у доброму здоров`ї, в мирі й благоденстві вершити своє зем­не служіння на славу Божу і на благо всім людям. Благодать Воскрес­лого Господа нашого Ісуса Христа нехай буде з усіма! Амінь.
Воістину Христос воскрес!
 
1986 р.

НОВИЙ ЗАВІТ і ПСАЛТИР (аудіоформат)

МЕЧ ДУХОВНИЙ

Меч духовний №2