foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Apologet

Апологет : православний апологетичний сайт

Преосвященним архипастирям, боголюбивим пастирям, чесному чернецтву і всім вірним Українського Екзархату
 
Дорогі браття і сестри!
 
Великою тайною благочестя називає апостол Павло Різдво Христове (див.: 1 Тим. 3, 16). Таїна Різдва Христового або таїна втілення Сина Божого полягає в тому, що Бог став справжньою людиною, що Він явився світу в постаті людини. Святкувати Різдво Христове – це означає свід­чити не тільки про сходження людини до висот Божественості, проповідувати не тільки про обоження людської природи, але головним чином сповіщати про зішестя Божества до рівня людини.
У цьому полягає сенс і зміст свята Різдва Христового. “І Слово стало плоттю, і вселилося між нами”, – навчає святий Іоан Богослов (Ін. 1, 14). Господь “принизив Себе Самого, прийнявши образ раба, зробившись подібним до людей, і з вигляду став як чоловік” (Флп. 2, 7), – благовістить апостол Павло. Віра в те, що Христос – повний, звершений чоловік, що при всій Своїй єдності з Богом Він прийняв не тільки людське тіло, але й людську душу, людську свідомість, людську волю, людські почуття, що Він у повному й справжньому розумінні став одним з нас, – це віра апостольська, віра отцівська, віра православна. Цю віру сповідуємо ми, православні християни, як і віру в те, що Ісус Христос є Бог.
Спасенна сила втілення Сина Божого полягає саме в тому, що він, будучи Богом, через втілення став довершеною людиною у повному розумінні цього слова і че­рез Свою людськість став джерелом благословення для всіх людей. Ніхто з апостолів не бачив цього так виразно і не підкреслював так наполегливо, як святий апостол Павло. Єдинородний Син Божий, прийнявши людську природу, вступив у внутрішню єдність з родом люд­ським у всьому, крім гріха. Як людина, Він став нашим братом, новою Людиною, другим Адамом. Усе, що цей новий Чоловік мислить, почуває і робить, – усе це Він мислить, почуває і робить в єднанні з родом люд­ським. Тому Його смерть і воскресіння є нашою смертю і нашим воскресінням. Наше спасіння полягає в тому, що через таїнство хрещен­ня ми самою серцевиною свого буття вступаємо в єднання із втіленим Богом, увіходимо в повноту Його життя – від ясел до хреста, до воскресіння й вознесіння. Бути християнином – це означає бути прийня­тим в Його життя, страждання і воскресіння, реально стати єдиним з Христом. Спаситель – це Той Чоловік, Який, перебуваючи в єдності з Божеством, прийняв у Себе і несе в Собі все людство, що потребує спасіння. Ось чому Різдво Христове, або втілення Сина Божого, є центром християнства.
Християнство – це не вчення, а життя, і як життя воно невідділь­не від сучасності. Церква кличе нас до життя у Христі, до братерської любові, одностайності й однодумності в добрих ділах, до миру й духов­ної радості. Вона надихає людину на самовіддані земні труди, перема­гає сумування, зневіру, бездіяльність, надихає на безприкладне дер­зання в ім`я блага людини, і в ім`я її світлого сьогодення й майбуття.
Серед різноманіття духовних дарів втілений Син Божий приніс на зем­лю насамперед мир. “Слава у вишніх Богу, і на землі мир, в людях благовоління”, – співали ангели Різдвяної ночі. Мир, дарований нам Господом нашим Ісусом Христом, – це мир з Богом, мир зі своєю совістю, мир з ближніми, мир між народами. Прагнути здобути душевний мир – це означає прагнути того, щоб Бог оселився в нашому серці Своєю благодаттю і жив у ньому, як Він Сам обіцяв (див.: Ін. 14, 23).
Прагнення миру властиве всякій людині, яка любить свою країну і бажає їй процвітання за мирних умов життя. Наша Церква бере і буде брати участь разом з усіма людьми доброї волі в миро­творницькій діяльності, спрямованій на зміцнення миру на землі. Вона закликає всі Церкви, всіх християн морально впливати на суспільство і через нього наполегливо добиватися поступового роззброєння. Тільки в умовах роззброєння можна досягти міцного миру. Голос пророка Ісаї, що закликає “перекувати мечі свої на орала і списи свої на сер­пи” (див.: Іс. 2, 4), особливо актуально звучить в наш атомний вік.
У ці різдвяні дні сердечно вітаю вас, преосвященні архипастирі, боголюбиві пастирі, чесне чернецтво, улюблені браття й сестри, з святом Різдва Христового і Новим роком милості Господньої. З почуттям духовної радості поздоровляю з святом Різдва Христового і Новим ро­ком і всіх земляків-українців за межами рідної землі. Радіймо, браття й сестри, разом з ангелами і пастирями, разом із святими пророками й праотцями Різдву Господа і Спасителя нашого! Полинемо думками до Віфлеєма, де народився Христос, незаходиме Світло світу! Не­хай Він надихає нас на діла добрі!
Від усього серця бажаю всім вам духовних радостей і плідної праці на славу Церкви Божої та процвітання нашої країни. Будемо моли­тися, щоб народжений Господь Ісус Христос був з нами в усі дні жит­тя нашого і дав нам бути благоговійними учасниками вічної радості.
Амінь.
 
1976/1977 р.

НОВИЙ ЗАВІТ і ПСАЛТИР (аудіоформат)

МЕЧ ДУХОВНИЙ

Меч духовний №2