foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Apologet

Апологет : православний апологетичний сайт

1. Відсутність волі людини у вирішенні своєї долі

Індивідууми, народи і цивілізації з\'являються на світ, ростуть і терплять крах нібито в залежності від рухів і взаємного розташування світил. У цій фаталістичній, безособовій системі сил і впливів немає місця для принципу свобідної волі. Воля людини, на думку астрологів, — лише ілюзія. Багато хто і астрологів бачать і розуміють цю проблему і намагаються справитися з нею, заявляючи, що людина, що довідалася свою „космічну долю“ за допомогою астрологічних спостережень, може використовувати отримані знання і змінити своє майбутнє.

Астрологи хапаються за цей аргумент, намагаючись зберегти в собі почуття „володаря своєї долі“, але, строго говорячи, така точка зору вступає в протиріччя з основними положеннями астрології. З іншого боку, астрологи часто використовують принцип космічної зумовленості, щоб зняти із себе відповідальність за своє, часто аморальне, поводження.

2. Проблема пояснення доль близнюків.

Ще одна неподолана проблема для астрологів - це проблема пояснення розбіжності життєвих доріг близнюків. Дійсно, астрологія не в силах справитися з проблемою близнюків. Близнюки мають той самий гороскоп (різниця між часом їхнього народження може бути менше чотирьох хвилин), але долі близнюків часто виявляються дуже несхожими і навіть протилежними. Відомо, що однояйцеві близнюки крім разючої зовнішньої подібності звичайно мають схожі характери і схильності, піддані однаковим хворобам і часто навіть умирають незадовго друг за другом (мова, звичайно, ж, йде про природну смерть). Уже в античності природничонаукове пояснення цьому явищу дав Гіппократ: на близнюків однаково впливає здоров\'я і склад харчування матері під час вагітності і годівлі і вони виховуються в однакових умовах. Крім того, як ми тепер знаємо, однояйцеві близнюки мають ідентичну генетичну програму. Однаковий психотип близнюків буває причиною того, що часто вони обирають ту саму професію. Однак відомі приклади, коли життєві шляхи навіть і однояйцевих близнюків, розлучених у дитинстві, складалися по-різному. І вже зовсім ніякої подібності не знайти між „астральними близнюками“, тобто людьми, що з\'явилися на світ від різних батьків, але одночасно  у тому самому місці. У своїй знаменитій книзі „Сповідь“ великий всесвітній учитель Церкви Христової Блаженний Августин, ще до свого навернення в християнство теж захоплювався пророкуваннями доль людських по зірках, переконливо показує неспроможність цієї науки на прикладі старозавітних братів - близнюків Ісава і Якова. Обоє вони з\'явилися на світ при тому самому розташуванні сузір\'їв, але доля їх, неоднакова. „Ти, Господи, найвищий і правосудний Правитель Всесвіту, - пише Бл. Августин, підводячи підсумок своїх міркувань про астрологію, - дієш незбагненними для нас шляхами, без відома і питаючих, і відповідаючих, так що якщо хто запитує про свою долю, то згідно зі своїми внутрішніми заслугами одержує ту, а не інша відповідь, із глибини праведного суду Твого, якого людина не може заперечити: що це? Чи: до чого це? Так, не може, не може, тому що вона людина.46 Американський учений Гоклен вивчив також більш 50 000 гороскопів, багато з яких були складені для астроблизнюків, щоб знайти доказ „паралельності“ їхніх життів.

3. Проблема авторитетів.

Фундаментальною проблемою астрології є система авторитетів. Уся історія астрології являє собою неуявну суміш багатобожжя, містицизму, гадання і псевдонауки. Де ж авторитет, де надійне джерело істини? На якій підставі астрологи думають, що їхнє тлумачення подій вірне? Чому одне сполучення світил є доброю ознакою, а інше — поганою? Схоже, що Марс був названий своїм ім\'ям на честь давньоримського бога війни через свій червоно-кривавий колір. Відповідно „якості“, якими Марс (чи вавілонський бог війни Нергал) наділяє того, хто народився, коли ця планета була у визначеному положенні, відбивають представлення про характер бога війни (агресивна мужність і т.п.). Цікаво, що в китайській астрології планетою війни вважається Венера. Точно так само довільно були установлені відповідності між іншими планетами і персонажами міфології. Схожим образом різні конфігурації зірок (сузір\'я), по зовнішньому вигляді різних предметів, що нагадували, людей і тварин, наділили своїми „магічними“ якостями тих, хто народився „під ними“ (Риби стали „водяним“ знаком з відповідними цій стихії атрибутами, народженому під знаком Тельця, покладалося виявляти терпіння і силу і т.п.).

Існує кілька суперечних одна одній астрологічних систем. Китайські й індійські астрологи інтерпретують картини зоряного неба не так, як це роблять їхні західні колеги, та й у середовищі західних „зіркарів“ є визначені розбіжності з приводу числа знаків зодіаку. У своїй книзі „Астрологія 14“ Стівен Шмідт затверджує, що до знаків зодіаку варто додати сузір\'я Кита і Змієносця. Одні говорять, що знаків зодіаку 8, інші вважають, що їх 10, а деякі говорять, що їх 24. Астрологи розходяться з приводу багатьох найважливіших положень свого культу: по-різному розраховують і витлумачують .47

Утім, для сучасної астрології, особливо вульгарної, характерний високий ступінь еклектизму, що сполучить, здавалося б, несумісні астрологічні системи. Також треба помітити, що хоча в рамках однієї астрологічної школи існують більш-менш стандартні правила інтерпретації особистого гороскопа, різні астрологи по-різному витлумачують розташування світил у залежності від своєї суб\'єктивної думки.

4. Історично обумовлені спекуляції.

У своїх пророкуваннях астрологи завжди користалися назвами і траєкторіями п\'яти планет, Сонця і Місяця (які вони називають „сімома планетами“). Однак з тих пір, як були відкриті ще три планети Сонячної системи, не видимі неозброєним оком (Уран у 1781 р., Нептун у 1846 р. і Плутон у 1930 р.), більшість астрологів намагається ввести їх у свої системи, перерозподіляючи частину функцій від „старих“ планет до „нових“ (наприклад, від Венери до Нептуна), що змінює їхні символічні значення.

Намагаючись пояснити той факт, що транссатурнові планети не враховувалися в гороскопах минулого, астрологи прибігають до свого улюбленого прийому тлумачення заднім числом. Вони говорять, що транссатурнові планети мають дуже великий період звертання навколо Сонця і вступили в такі взаємодії з іншими планетами, що виразно впливали б на земні справи (причому не на окремих людей, а на народи), тільки тоді, коли вони були відкриті. Іншими словами, що початком впливу транссатурнових планет було їхнє відкриття.

5. Географічний фактор і астрологія.

Астрологія виникла на широтах Середземномор\'я, але багато людей народжуються в таких крапках земної поверхні, для яких складання „повноцінного“ гороскопа в принципі неможливо. Наприклад, усі системи розрахунку „доль“ цілком валяться в крайніх північних і південних широтах, тоді як за Полярним колом народжується чимало людей. При тому всьому немає абсолютно ніякої системи яка б враховувала саме географічне розташування особистості. Про те ми знаємо, що певні прошарки суспільства будь якої країни чи регіону (наприклад, владні структури, багаті люди і т.п.) мають загальні для всіх людей дарування, риси, звички, схильності, пороки. І з точки зору православного богослів’я це легко пояснюється єдинством людського роду і гріхопадінням, але не гороскопами.

6. Відсутність сумісності індивідуальних і загальних передбачень.

Астрологи стверджують, що вони здатні пророкувати долю і навіть характер майбутньої смерті, але їхнє пророкування спростовуються фактами, і, у першу чергу, такими масовими соціальними і природними катастрофами, як, наприклад, атомне бомбардування Японії і масова загибель населення під час землетрусів. Індивідуальні гороскопи, складені для деяких із загиблих у таких катастрофах, навіть не згадували про можливість подібних подій. Помітимо, що однаковим образом загинула безліч людей, що народилися в різний час у різних місцях.

Астрологи для пояснення цього протиріччя говорять, що у випадках масової загибелі індивідууми підкорялися гороскопам народів, міст, судів і т.п. Однак у випадку, скажемо, землетрусів катаклізмом бувають охоплені не окремі населені пункти чи країни, але великі території, не відмежовані від іншої поверхні Землі, за винятком хіба що деяких геологічних розходжень. Земля, як справедливо зауважує святитель Григорій Ниський у трактаті „Проти навчання про долю“50, створена не вроздріб по частинах, що появились у різний час, яким могли б відповідати різні гороскопи.

Гороскопи, складені для відомих, видатних вчених і артистів, нічим не відрізнялися від гороскопів звичайних людей.

Навіть якби астрологічні пророкування мали який-небудь зміст, з біологічної точки зору вірніше було б складати гороскопи, ґрунтуючись на часі зачаття, а не на часі народження: усі спадкоємні фактори ведуть свій початок з моменту зачаття. Заперечення, що тіло матері деяким чином екранує плід від міфічних „астральних впливів“, не може вважатися вагомим: навряд чи тіло представляє із себе кращий екран, чим дах і стіни пологового будинку. Крім того, процес народження може забирати тривалий час — до декількох годин. Чому варто вести відлік від моменту першого подиху, як роблять більшість астрологів? Не тільки час, але і дата народження в сучасних умовах може бути штучно визначена лікарями: вагітність у наш час може бути прискорена чи затримана, у залежності від стану здоров\'я матері. До того ж багато людей не мають точних записів про час свого народження.

7. Несправдження астрологічних передбачень.

Занадто часто те, що було передвіщене астрологами, не збувалося. Наприклад, астролог Джин Діксон помилилася в найвідоміших своїх пророкуваннях (Третя світова війна не почалася в 1959 році, Ліндон Джонсон не був переобраний у президенти в 1968 і ін.).

У 1524 р. спостерігався парад планет. Це явище періодично повторюється і знову мало місце в 1982 р. Астрологи пророкували, що на світ обрушаться всілякі катастрофи (повені, землетруси, пожежі і т.д.). Деякі навіть бігли в гори напередодні цієї дати. Однак нічого екстраординарного не відбулося.

Бонатто, знаменитий астролог XIII в., не зміг точно пророчити дату своєї власної смерті. Астролог Галілео в 1609 р. склав гороскоп для герцога Тосканського, у якому пророкував йому довге життя. Герцог же вмер два тижні по тому.

Майже у всіх книгах, що захищають астрологію, можна знайти згадування про Нострадамуса як про видатний приклад і здатність астрологів пророкувати майбутнє. Але навіть сам Нострадамус визнавав, що його пророкування досить невизначені. Єдиним його виправданням було твердження, що він може вказати точні дати подій, але не хоче робити цього! І це зрозуміло, оскільки в тих випадках, коли Нострадамусом були названі конкретні дати, його пророкування не збулися:

– Нострадамус пророчив, що в 1792 р. Венеція знайде небувалу могутність і вплив у світі (венеціанці, напевно, дотепер очікують цього);

– Нострадамус пророчив, що в 1607 р. будуть гоніння на астрологів, однак ці чекання не виправдалися;

– Повалення католицького духовенства, що, як він пророкував, повинне було відбутися в 1609 р., так і не відбулося.

– Китай, пророкував Нострадамус, у 1700 р. скорить усю північну частину світу51.

Астрологи не змогли визначити початок другої світової війни. Потім, коли війна почалася, вони говорили, що Англія не прийме в ній участі. Астрологи не змогли визначити убивства Джона Кеннеді, замість цього вони напророкували його переобрання на посаду президента. Відповідно до розрахунків астрологів, комуністичний уряд Китаю повинний упасти в 1970.

  Можна було б привести ще чимало прикладів несправджених пророцтв52, однак і цих цілком достатньо, щоб заперечити здатність астрології до пророкування майбутнього. Деякі астрологи, однак, говорять: „Коли пророкування збувається, це доводить істинність астрології. Якщо ж ні, то причиною цього є те, що зірки не примушують, а лише спонукують. Люди можуть відмовлятися співробітничати із зірками. Таким чином, що невиконані пророкування до справи не відносяться“. У такому випадку астрологи захищені від помилок! Узагалі, астрологи придумали стільки різних відмовок і софізмів, що важко довести неспроможність астрологічних пророкувань навіть тоді, коли вона видна з першого погляду.

8. Фінансовий аргумент.

Щоб продемонструвати хибність астрології, можна скористатися також дуже показовим „грошовим тестом“. Оскільки астрологи Заходу займаються своєю „наукою“ протягом тисячоліть, вони повинні були б уже придбати всі багатства світу, якби їхнього пророкування були вірними. За допомогою астрології вони повинні були б навести порядок на фондовому і товарному ринках. Вони повинні б завжди вигравати на кінних перегонах і т.п. Очевидно, що якби астрологія і справді, „працювала“, астрологи давно б уже викинули на вулицю проникливих бізнесменів . Але як помітив один брокер: „Якщо хочеш утратити свої гроші, користайся астрологічними прогнозами при покупці акцій.53

Розділ VI. Розгром правдивості астрології і різних гороскопів фактами „сухої“ статистики

1. Зорі і характер та здібності людини.

Були проведені вичерпні наукові дослідження астрології сонячних знаків. Р. Б. Калвер і П. А. Янна вивчали різні людські риси, від агресії й амбіційності до чуйності і мудрості, і не знайшли ніякого видимого зв\'язку між даними народження і знаками зодіаку.


Одним зі способів оцінки точності астрології є метод співвіднесення професії і кар\'єри із сонячними знаками. Були розглянуті спортсмени-чемпіони, актори, воєначальники, люди науки, політики, художники і т.д. за допомогою звертання до різноманітних довідкових видань. Так, Джон Макгерви досліджував дні народження 16 634 учених зі збірника „Американські вчені“ і 6475 персоналій із книги „Хто є хто в американській політиці“ і не знайшов ніякої підстави для суджень про те, що „професії мають тенденцію тяжіти до визначених знаків. Астроном Дж. Аллен Хайнек вивчив дати народження вчених, що ввійшли в каталог „Американські люди науки“. Розподіл дат їхнього народження по знаках зодіаку виявилося випадковим. Доктор Бік проробив аналогічне дослідження каталогу „Хто є хто в науці“ і прийшов до такого ж висновку. Інші ґрунтовні статистичні дослідження, проведені Ван Дойзеном і Калвером і Янном, що також не виявляють ніяких кореляцій. Однак іноді посилаються на рідкі збіги, як, наприклад, у роботі, надрукованої у „Манчестер Гардіан“, що можуть бути віднесені до статистичної нестійкості. Те ж саме відноситься і до затверджуваної сумісності чи несумісності людей, народжених під визначеними знаками. Наприклад, одруження чоловіка під знаком Діви і жінки-скорпіона, на думку астрологів, „має набагато більше негативних моментів, чим позитивних, тоді, як одруження жінки-скорпіона і чоловіка-рака є чудовим шлюбом“. Розвід представляється неодмінним знаком несумісності, хоча професор Берні Сільверман спостерігав у Мічигані за 2978 одруженими парами і за 478 парами, що були розведені, зіставляючи їхні знаки і сімейний статус із пророкуваннями астрологів, і не знайшов ніякого зв\'язку.54

2. Аргументи психологів.

Два психологи, доктор Сільверман з Рузвельтського університету і доктор Вітнер зі Стокгольмського державного коледжу, розробили тест на відповідність особистісних рис астрологічному прогнозу. Сільверман і Вітнер попросили 130 студентів і викладачів оцінити свої якості, такі як агресивність, творчі здібності, честолюбство і пристосовність. Кожного з них попросили запросити близького друга, якому також запропонували відповісти на зазначені питання щодо характеру цього чи студента викладача. Крім того, кожний з учасників опитування заповнив стандартну анкету і вказав точний час свого народження, свої сонячний і місячний знаки. Астрологи ознайомилися з цими визначальними особистісними характеристиками. Аналіз результатів показав відсутність якого-небудь зв\'язку між самоописом учасників опитування, описом їхніх друзів чи їхнім рейтингом за результатами психологічних тестів і характеристиками, що приписувалися їм гороскопами.55

3. Відсутність зв’язку дати народження, життєвого шляху і астрологічних характеристик

Деякі дослідники проводили свого роду експерименти для перевірки істинності гороскопів, що враховують не тільки сонячний знак, але і розташування планет у момент народження людини. Так, французький астроном Поль Коудерк опублікував у газеті рекламу безкоштовних гороскопів для всіх бажаючих. Усім респондентам він посилав той самий фальсифікований гороскоп, що включає, як це прийнято в астрології, загальні фрази типу: „у Вашому житті багато проблем“, „у Вас є внутрішні конфлікти„ , „Ви іноді засмучуєте оточуючих“ і т.п. Абсолютна більшість респондентів рахувало гороскоп точним своїм описом.

Наступний випадок стосується людини, що народилась 17 січня 1889 року в 3 години ночі в Оксеррі, Франція. Зокрема, у гороскопі говориться:

„У цієї людини інстинктивна запальність і сила сполучаються з глибоким інтелектом, тямущістю, розумом. Він підкоряється соціальним нормам, має схильність до панування і наділений моральним почуттям, що співпадає з моральним почуттям забезпеченого, законослухняного громадянина середнього класу. Ця людина має схильність до приналежності всією душею до Венери. Його емоційне життя займає найважливіше місце — на перший план виходять його переживання, сімейні зв\'язки, його будинок, його внутрішній, особистий світ, почуття, що звичайно, знаходять своє вираження у всецілій відданості іншим, у рятівній любові, альтруїстичних жертвах, у тенденції бути домосідом“.

Мішелем Гокленом у французькій газеті була поміщена реклама, що запрошує людей надіслати їхні імена, адреси, дати і місця народження. Відповіло близько 150 чоловік; кожному з них послали повний, 10-сторінковий гороскоп, з якого була узята вищенаведена цитата, також конверт зі зворотною адресою й анкета. З тих, хто відповів на питання анкети, 94% заявило про те, що вони були точно зображені в гороскопі, а 90% заявило, що цю думку розділили їхні друзі і родичі. Це був гороскоп доктора Марселя Петойта, серійного убивці. Доктор Петойт зображував із себе підпільного агента, що повинний був допомагати біженцям укритися від нацистів. Замість цього він затягав їх у свій будинок, грабував їх і розчиняв їхні тіла в негашеному вапні. Обвинувачений у двадцятьох сімох убивствах, він цинічно хвалився шістдесятьма трьома. От наскільки „точним“ може бути гороскоп!

Він не знайшов ніяких підтверджень цьому, але виявив факти, що свідчать проти астрології. Гоклен пише: „Жоден з астрологів, з якими ми працювали, не пройшов класичного тесту, відомого як „тест протипоставлених доль“. У ньому використовуються дати народження сорока чоловік, двадцять з яких — відомі злочинці, а інші — люди, що прожили довге мирне життя. Астрологам пропонувалося розділити дві ці групи за допомогою гороскопів, складених по датах народження. У результаті завжди відбувалася велика плутанина; астрологи незмінно вибирали злочинців і законослухняних громадян приблизно в тій же пропорції, що і машина, що змішувала їх випадковим образом. Необхідно додати, що, по-перше, тільки щиро переконані астрологи погоджувалися на тестування; величезна більшість шарлатанів завжди знаходило привід, щоб уникнути "очної ставки", що могла підірвати довіру публіки“.

Астрологи стверджують, що Марс зв\'язаний з насильством і смертю . Отже, він повинний переважати в гороскопах злочинців. Гоклен вивчив гороскопи убивць для того, щоб з\'ясувати, чи дійсно існує така перевага. Були відібрані справи 623 французьких убивць, що, на думку експертів, найбільше виділялися в анналах правосуддя жорстокістю своїх злочинів. Більшість з них були гільйотиновані. Коли були складені гороскопи цих злочинців, виявилося, що Марс не мав на них ніякого впливу. Результати розподілу дат народження по знаках зодіаку незначно відрізнялися від випадкового розподілу . Барт і Беннет намагалися знайти перевага Марса в гороскопах військових, але також не знайшли ніяких доказів наявності „ефекту Марса“ Джофрі Дін і Артур Мадер провели велике дослідження, результати якого були опубліковані ними в книзі „Сучасні досягнення натальної астрології: критичний огляд 1900–1976.“ Автори прийшли до наступного негативного висновку:

„Сьогодні астрологія базується на невідомих підставах, що боготворяться як „традиція“. Більшість з незліченної безлічі астрологічних систем протилежні одна одній у фундаментальних посиланнях, і усі вони підтримуються анекдотичною очевидністю абсолютно недостовірних речей. У результаті астрологія представляється разючою, технічно твердо обґрунтованою суперструктурою, підтримуваною недоведеними віруваннями... немає навіть найменшого доказу її емпіричного обґрунтування...“56

В однаковій мірі негативними були й оцінки Калвера і Янна, Айзенка і Наіса. Останні в передмові до своєї книги стверджували: „Нам необхідно сказати, що більшість з цих вірувань (астрології) не витримує строгої перевірки“. Із загального потоку критичної літератури виділяється робота Мішеля Гоклена „Астрологія і наука“. Спочатку він вірив в астрологію, провів роки за вивченням гороскопів і астрологічних діаграм і знайшов, що немає ніяких підстав для того, щоб дотримуватись їх.

Астрологи, не схильні брати до уваги статистичні дослідження, подібні зазначених вище, намагаються проводити власні. Однак величезна більшість досліджень, пророблених астрологами, не має ніякої наукової цінності і не викликає довіри.

Комісією американської асоціації наукових суспільств були вивчені результати досліджень, що проводилися астрологами. Її члени прийшли до висновку, що „наявність якого-небудь впливу, про який говорили астрологи, не підтвердилася “57

Швейцарський астролог Робур затверджував, що пророблений їм огляд гороскопів 2817 музикантів показав: положення Сонця при їхньому народженні свідчило про те, що вони будуть мати здатності до музики. Поль Коудерк вирішив перевірити ці висновки. Його висновок такий: „Положення Сонця не має абсолютно ніяк впливу на музичну обдарованість. Дати народження музикантів розподілені випадковим образом протягом року. Ніякий зі знаків зодіаку чи відрізок усередині нього не сприяє формуванню музичних здібностей і не робить негативного впливу на них“.58

Дотепер ще ніхто не підтвердив яке-небудь астрологічне правило за допомогою методики, що заслуговує довіри.

Отже, не існує ніяких наукових доказів істинності астрології. Навпаки, здоровий глузд, досвід і об\'єктивні дослідження спростовують твердження астрологів.59

На „долю“ людини впливає спадковість, середовище життя, виховання — сотні законів і закономірностей, а рух світил визначається тільки законами гравітації і механіки. Згадаємо принцип „бритви Оккама“: „не множ сутностей“. У нашому світі немає місця ще і для астрологічних законів. Навіщо Богу використовувати зайвий передавальний механізм — планети — для керування людьми?

Знаючи закони фізики, ми можемо точно визначити майбутнє небесних тіл, їхню конфігурацію в будь-який момент часу. Не так з людиною. Спираючи на закони фізики, закономірності психології, соціології, економіки і т.д., можна з різною часткою ймовірності прогнозувати, що станеться з індивідуумом, із групою, із суспільством. Але напевно, довідатися майбутнє людей не можна, і справа отут навіть не в неврахованих природних факторах, а в тім, що майбутнє визначається взаємодією мільярдів вільних людських воль. Ми живемо в часі, для нас майбутнього ще немає; яким воно буде — залежить від вільного вибору кожного з нас. Як же тоді приналежному просторово-тимчасовому континуумі, цілком детерміновані небесні тіла можуть визначати чи хоча б указувати майбутнє вільних істот?

НОВИЙ ЗАВІТ і ПСАЛТИР (аудіоформат)

МЕЧ ДУХОВНИЙ

Меч духовний №2