Засідання відкрив голова Синодального управління духовно-патріотичного виховання протоієрей Димитрій Садов’як, який у вступному слові окреслив мету З’їзду та представив почесну Президію та делегатів із духовенства, голів та представників єпархіальних осередків духовно-патріотичного виховання; представників Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ та Внутрішніх військ МВС України, Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Державної прикордонної служби, Державної митної служби та Державної податкової адміністрації України, інших військових формувань та правоохоронних органів України, державних місцевих органів влади, громадських організацій та об’єднань, засобів масової інформації
.Після прийняття регламенту Пленарного засідання було заслухано доповідь Голови Синодального управління протоієрея Димитрія Садов’яка. Отець Димитрій основну увагу зосередив на основних досягненнях Управління, актуальних проблемах сьогодення та тих шляхах щодо їх подолання, які Управління бачить в майбутньому та планує в своїй діяльності найближчим часом у 2007-2008 роках.
Заступник Голови Синодального управління духовно-патріотичного виховання протоієрей Миколай Дрозд (Житомирська єпархія) у своєму виступі наголосив на необхідності якнайшвидшого процесу впровадження інституту військових священиків. Виховна діяльність в армії перебуває у критичному стані, тому спілкування військовослужбовців з духовенством благотворно впливає на духовний стан війська.
Директор Департаменту гуманітарної політики Міністерства оборони України генерал-майор запасу Тищенко Ілля Іванович передав вітання від міністра оборони України. Пан генерал пригадав, що з розпадом Радянського Союзу сподівався, що одночасно зникнуть усі негативні явища у лавах армії. Проте цього не відбулося також і через те, що на зміну радянського політвиховання не було введено духовного. Ілля Іванович підкреслив те, що керівництво Міноборони розуміє важливість існування інституту капеланів, проте боїться, що протистояння конфесій перейде і у військо.
Протоієрей Володимир Кошарко, що перебував в Іраку в складі 6-ї окремої механізованої бригади українського миротворчого контингенту (військова база “Дельта”, м. Аль-Кут, провінції Васіт), представник Одесько-Балтської єпархії, зазначив, що місія в Іраку підняла на поверхню низку проблем:
- відсутність досвіду такої роботи;
- відсутність спеціальної літератури для праці із військовими;
- відсутність необхідних фільмів, наочних матеріалів;
- вироблення механізму договору про збереження місця служіння за священиком, який відряджається на виконання місії та ін.
Про роль і місце громадських об’єднань у покращенні співпраці зі Збройними Силами та іншими військовими формуваннями України в духовно-патріотичному вихованні воїнів, збереженні кращих військових традицій розповів присутнім Голова Громадсько-політичного Союзу патріотичних сил України, ветеран військової служби, генерал-полковник запасу Палій Віктор Миколайович. «Якщо у Збройних силах буде навіть один військовий, то і в такому випадку потрібна праця священика над ним», – наголосив генерал-полковник. Віктор Миколайович презентував присутнім «Газету патріотичних сил України» та закликав священнослужителів до співпраці.
Представник Синодального управління духовно-патріотичного виховання, клірик храму Успіння Пресвятої Богородиці (Пирогощі) протоієрей Володимир Тимощук наголосив на тому, що на працю священика у війську слід дивитись як на частину пастви, яку доручив Господь Бог.
Президент Всеукраїнського міжконфесійного релігійного християнсько-військового братства Лисенко Сергій Петрович привітав учасників З’їзду та зазначив, що проведення Першого З’їзду – це вже перемога. Сергій Петрович висловив сподівання, що ця подія буде здатна просунути з мертвої точки процес впровадження інституту військового священства.
Протоієрей Іоан Михайлинин, представник Синодального управління духовно-патріотичного виховання у зв’язках із Збройними Силами та іншими військовими формуваннями України поділився надзвичайно великим досвідом своєї діяльності. Завдяки його місії у війську 47 солдат прийняли таїнство Хрещення. Духовенство не має права проходити повз життя військовослужбовців.
Старший інспектор з особливих доручень Департаменту роботи з персоналом Міністерства внутрішніх справ України підполковник міліції Гончаренко Геннадій Аркадійович передав привітання від міністра внутрішніх справ України. Пан офіцер закликав регіональних представників Синодального управління провести подібні засідання на місцях.
Голова єпархіального відділу духовно-патріотичного виховання у зв’язках із Збройними Силами та іншими військовими формуваннями України Дніпропетровської єпархії протоієрей Валентин Гаврілов розповів про стан справ душпастирського виховання у війську в межах Дніпропетровської єпархії.
Підполковник Тихончук Петро Васильович (Управління охорони Київського метрополітену) розповів присутнім про те, що кожного дня столичний метрополітен приймає 1,7 млн. пасажирів. Пан підполковник подякував Синодальному управлінню за допомогу у піднятті духовності серед працівників метрополітену.
Надзвичайно цікаві дані анкетного опитування військовослужбовців українського миротворчого контингенту в Іраку повідомив полковник Годованець Іван Степанович. На запитання «Чи віруюча Ви людина?» 90,6% відповіли – так; «У що Ви віруєте?»: 84,8% – у Бога; «До якої конфесії належите?»: 29,5% – до Української Православної Церкви Московського Патріархату, 50,5% – Української Православної Церкви Київського Патріархату.
Заступник начальника відділу інформаційної політики і військових засобів масової інформації Департаменту гуманітарної політики Міністерства оборони України капітан ІІ рангу Коханчук Руслан Миколайович закликав присутніх до активного наполягання на впровадженні інституту капеланів. «Без тиску знизу Міністерство оборони України не може зробити вирішальний крок у цій необхідній справі», – підкреслив офіцер.
Протоієрей Михаїл Мазурчук (Тернопільсько-Кременецька єпархія), протоієрей Михаїл Багинський (Дрогобицька єпархія) та протоієрей Олександр Безкоровайний (Волинська єпархія) поділилися з присутніми досвідом співпраці духовенства із військовими в регіонах.
Начальник відділення соціально-психологічної роботи відділу особового складу штабу управління 8 армійського корпусу Сухопутних військ ЗС України підполковник Покотило Віталій Васильович пригадав, що ще з 1992 року очікував появи інституту військового духовенства та висловив побажання, щоб військові капелани були і священнослужителями і військовими, бо в такому випадку вони б краще знали внутрішній бік такої роботи.
Заслухавши та обговоривши доповіді Голови Синодального управління духовно-патріотичного виховання та делегатів, учасники з’їзду прийняли наступні рішення:
1. Вважати діяльність Синодального управління духовно-патріотичного виховання у зв’язках із Збройними Силами та іншими військовими формуваннями України Української Православної Церкви Київського Патріархату – задовільною.
2. Започаткувати в майбутньому проведення таких з’їздів військових священиків (капеланів) Української Православної Церкви Київського Патріархату, як важливого заходу в обговоренні актуальних проблем та покращенні духовно-патріотичного виховання захисників Вітчизни. З’їзди проводити не рідше ніж один раз у два роки.
3. До 1 жовтня 2007 року провести спільні з усіма силовими структурами консультації щодо розроблення механізмів, підготовлення спільних звернень до керівництва державою про впровадження в Збройних Силах та військових формуваннях і правоохоронних органах України інституту військових священиків (капеланів).
4. Протягом 2007 року надати практичну допомогу керівництву Збройних Сил, інших військових формувань і правоохоронних органів України в перегляді та розробці історично і духовно обґрунтованого тексту Військової присяги, основаної на традиціях Українського Воїнства і Української Православної Церкви.
5. Створення всіх необхідних умов для будівництва та обладнання на територіях військових містечок храмів, капличок або похідних капличок, кімнат молитви для проведення релігійних служб, обрядів та заходів духовно-патріотичного виховання воїнів та персоналу.
6. Забезпечити безпосереднє здійснення Богослужінь з нагоди всіх важливих подій у військових частинах та підрозділах, закладах та установах, проведення служб в основні православні свята.
7. У разі необхідності та за умови позитивного розгляду питання на державному рівні, згідно з встановленим порядком, взяти участь в обговоренні та наданні пропозицій щодо внесення відповідних змін і доповнень до законів України, Статутів Збройних Сил України, інших нормативно-правових актів з питань духовно-патріотичного виховання особового складу, введення інституту військових священиків (капеланів) в Збройних Силах, військових формуваннях і правоохоронних органах України.
священик Олександр Трофимлюк ,
секретар Управління,
голова Прес-центру Київської Патріархії