Оглашенні - (христ.) люди, що готуються прийняти хрещення.

Одін - верховний бог в сканд. міфології.

Одкровення - в монотеїстичних релігіях те, що Бог відкриває людям через природу, совість, явлення Себе (Мойсею на г.Синай та людям в особі Ісуса Христа), знамtння, чудеса, повідомлення волі через ангелів та пророків. О. - це також жанр іуд. та христ. літератури (див. Апокаліпсис).

Озіріс - давньоєгипетський бог, пов`язаний з культом відродження.

Окультизм (від лат. `таємний`) - обгрунтування містицизму та магії мовою науки. О. пов`язаний зі спіритизмом та теософією.

Ом - (інд., буд.) звук та склад, який є символом тотальности, цілісності буття; може виступати мантрою або частиною мантри.

Оптина пустинь - (прав.) чоловічий монастир поблизу Калуги, відомий своїм впливом на російську культуру ХІХ -поч. ХХ ст.

Оракул (від лат. `говорити`) - у давніх греків та римлян слова пророцтва, отриманого від божества та місце, де воно отримане. Пізніше О. - віщун, той, хто тлумачить пророцтва.

Оранта (від лат. `та, що молиться`) - один з іконографічних образів Богородиці. Мозаїчне зображення О. можна побачити в Софіївському соборі в місті Києві.

Оргія (грецьк. `таємний обряд`) - обряд або містерія на честь язичницьких божеств.

Орден (від лат. `ряд, розряд`) - чернеча або лицарсько-чернеча католицька організація з певним статутом. Існують жебрацькі, затворницькі та ін. О.; назва деяких (напр. масонських) таємних організацій, а також суфійських братств (таріка) в ісламі.

Оріген (185-254) - християнський богослов, початково один з отців церкви. В 553 році деякі його погляди було визнано єретичними. Праці: `Про начала `, `Проти Цельса`.

Ортодоксія (грецьк. `вірна думка`) - неухильне дотримання певного вчення.

Орфізм - релігійно-містична течія VІІІ-VІІ ст. до н.е. в Давній Греції, пов`язана з культами Діоніса, Деметри та легендарного співака Орфея. О. вплинув на вчення Піфагора, Платона та християнство.

Отці церкви - христ. письменники та святі подвижники ІІ-VІІІ ст., в творах яких християнське віровчення набуває концептуального оформлення.